Automatyczne nawadnianie ogrodów – co to takiego?

Automatyczne nawadnianie ogrodów – co to takiego?

Automatyczne nawadnianie ogrodów to coraz częściej spotykamy standard nie tylko miłośników zieleni, ale rozwiązanie to pojawia się w coraz większej liczbie zielonych terenów. Automatyczne nawadnianie ogrodów spotykamy nie tylko na prywatnych posesjach, ale również w większych miastach, gdzie szczególnie dba się o tereny zielone. Rozwiązanie to zdaje się być konieczne zwłaszcza latem, kiedy mocne promienie słoneczne niszczą roślinność, a nawet wypalają trawę. Automatyczne nawadnianie ogrodów to nic innego jak odpowiedni system nawadniania, który zajmie się zraszaniem trawy czy innych roślin i wykona tę pracę za nas. Automatyczne nawadnianie ogrodów po prostu podlewa rośliny w określony sposób – tak, jak to ustawimy.

Automatyczne nawadnianie ogrodów – jak to działa?

Automatyczne nawadnianie ogrodów, jak już zostało wspomniane, działa automatycznie i podlewa rośliny za nas, działając w określony sposób. Mogłoby się wydawać, że sam projekt takiego systemu nawadniającego jest trudny do realizowania i wdrożenia, ale nic bardziej mylnego. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, by podczas projektowania takiego rozwiązania ustawić wszystko tak, by automatyczne nawadnianie ogrodów działało poprawnie. Jak to zrobić? Należy uwzględnić trasę jaka ma do pokonania woda oraz teren, który ma zostać przez nią nawadniany.

Automatyczne nawadnianie ogrodów – na co zwrócić uwagę podczas projektowania takiego rozwiązania?

Automatyczne nawadnianie ogrodów powinno zostać zaprojektowane tak, by woda miała do pokonania możliwie najkrótszą trasę od źródła do jej wylotu, czyli ujścia systemu nawadniającego. Jeśli zadbamy o ten istotny aspekt, automatyczne nawadnianie ogrodów powinno działać poprawnie, czyli ciśnienie wody nie będzie znacząco obniżone, przez co doskonale nawodni teren.

Automatyczne nawadnianie ogrodów – zalety

Automatyczne nawadnianie ogrodów ma naprawdę sporo zalet i dlatego coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Przede wszystkim taki system nawadniający, który działa automatycznie, ogranicza czas potrzebny na pielęgnację ogrodu oraz – co niezwykle istotne – nie dochodzi do marnowania wody. Woda w takim systemie wykorzystywana jest racjonalnie i doprowadzana bezpośrednio do potrzebujących nawodnienia roślin. Ponadto automatyczne nawadnianie ogrodów możemy zaprogramować na dowolną porę dnia. Doskonałym rozwiązaniem będzie ustawienie zraszania na noc. Dzięki temu woda nie będzie parować, co także wpływa na to, ze nie jest ona marnowana, tylko dociera do korzeni roślin – nocą woda lepiej nawilża glebę. Warto mieć na uwadze również fakt, że nocą ciśnienie wody może być wyższe, a sieć wodociągowa nie jest tak obciążona, jak na przykład podczas wieczornego użytkowania, gdzie sporo osób bierze kąpiele itd. Automatyczne nawadnianie ogrodów może mieć także odpowiedni system sterujący i nawadniający, gdzie nie dochodzi do zraszania, gdy pada deszcz lub jest duża wilgotność powietrza – wtedy zraszanie byłoby po prostu zbędne, a dzięki takiemu czujnikowi i sterowników i unikniemy marnowania wody.

Automatyczne nawadnianie ogrodów – jak zamontować?

Automatyczne nawadnianie ogrodów warto zaplanować już na etapie rozrysowywania naszego ogrodu, jeszcze przed posadzeniem wszystkich roślin. Oczywiście późniejsze jego zamontowanie także będzie możliwe, ale trzeba liczyć się z tym, że konieczne będzie zniszczenie trawnika poprzez jego przekopanie. Na planie ogrodu trzeba więc wyznaczyć miejsca na zraszacze, wyznaczyć ich zasięg pracy i mieć na uwadze także to, by cała powierzchnia, która ma być zraszana, była w obszarze zraszaczy. Warto zapoznać się z różnymi ofertami producentów zraszaczy i wybrać najlepsze automatyczne nawadnianie ogrodów. Pamiętajmy, że żadne fragment ogrodu nie może być suchy. Automatyczne nawadnianie ogrodów powinno zostać dokładnie przemyślane i zaplanowane tak, by spełniało swoją funkcję. Jeśli wybierzemy mniej zraszaczy, automatyczne nawadnianie ogrodów nie przyniesie oczekiwanych rezultatów i nie spełni swojej funkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *