Koszulki UV – jak ubranie chroni przed promieniowaniem?

Koszulki UV – jak ubranie chroni przed promieniowaniem?

Ochrona przeciwsłoneczna to ważna kwestia dbania nie tylko o skórę, ale również o ogólne zdrowie. Promieniowanie nie wpływa bowiem negatywnie tylko na naszą skórę. Może również powodować wiele zdrowotnych konsekwencji w bliższej i dalszej przyszłości. Jeśli szukasz skutecznej ochrony przed słońcem, sprawdź, jak działają koszulki UV. Choć wiele osób uważa, że są one jedynie chwytem marketingowym i wcale nie działają, w rzeczywistości zapewniają dużo lepszą ochronę niż kosmetyki.

Promienie słoneczne kojarzą nam się zwykle bardzo pozytywnie, szczególnie po przedłużającej się zimie. Z tej radości można często zapomnieć o szkodliwości opalania i nieco przesadzić z przebywaniem na słońcu. Jeśli zdarzy nam się to tylko raz, zapewne konsekwencją będą poparzenia słoneczne, schodząca skóra i spalenie się na raka. Jeśli jednak regularnie będziemy pielęgnować mocną opaleniznę i bez umiaru przebywać na słońcu, jest niemal pewne, że w bliższej lub dalszej przyszłości poniesiemy tego konsekwencje.

Jak szkodzi nadmiar słońca?

W przypadku promieniowania słonecznego najgroźniejsze jest promieniowanie UV, które może negatywnie wpływać na kondycję naszej skóry, powodować fotodermatozy, czyli choroby związane z intensywną ekspozycją na słońce. Promieniowanie UV jest również głównym czynnikiem powstawania nowotworów skóry, także najgroźniejszego nowotworu skóry, czyli czerniaka złośliwego. Konsekwencje nadmiernego przebywania na słońcu nie muszą pojawiać się od razu. Czasem wychodzą dopiero po kilku czy kilkunastu latach. Dlatego też nie zawsze kojarzymy nasze dolegliwości z tym, że kilkanaście lat wcześniej przesadzaliśmy z opalaniem. Słońce działa korzystnie na nasz organizm, ale trzeba korzystać z niego z umiarem. Nadmiar zawsze szkodzi, a w przypadku promieniowania może mieć naprawdę groźne konsekwencje.

Czy istnieje skuteczna ochrona przed słońcem?

Niektóre osoby uważają, że wystarczy ubrać się od stóp do głów i przebywać w cieniu, aby nie narażać swojej skóry na szkodliwe działanie promieniowania. Pomysł z pozoru wydaje się dobry, jednak po bliższym zapoznaniu się z działaniem promieni słonecznych okazuje się zupełnie nieskuteczny. Promieniowanie słoneczne występuje także w cieniu czy w pochmurne dni, gdy słońce jest skryte za chmurami. Zwykłe ubrania nie chronią skóry przed promieniowaniem – wręcz przeciwnie, lekkie, letnie tkaniny przepuszczają całkiem sporo promieni. Chowanie się w cieniu nie jest więc skutecznym sposobem. Swoje minusy mają również popularne kosmetyki ochronne, czyli balsamy, olejki i kremy z filtrami, które kojarzą nam się z bardzo dobrą ochroną. Aby kremy i inne kosmetyki działały skutecznie, musielibyśmy się nimi smarować co najmniej kilka razy w ciągu dnia. Bardzo szybko zmywają się bowiem wraz z potem i są wycierane przez ubrania. W obliczu takich dosyć nieskutecznych metod ochrony, koszulki UV i inna odzież ochronna wydają się bardzo dobrym rozwiązaniem.

Koszulki do zadań specjalnych

Koszulki UV z roku na rok mają coraz więcej zwolenników, którzy są przekonani o ich skutecznym działaniu. A wynika ono ze specjalnej metody produkcji tego rodzaju odzieży. Jest ona produkowana z tkanin o bardzo grubym splocie, w który wplatany jest dwutlenek tytanu. Jest to materiał, który jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym. Odbija bowiem promieniowanie, dzięki czemu nie dostaje się ono do wnętrza organizmu. Koszulki UV zapewniają ponad 90-procentową ochronę przeciwsłoneczną, a więc mają wysoką skuteczność.

Dobrej jakości koszulki UV nie tylko zapewniają ochronę, ale również są bardzo trwałe, wytrzymałe, wygodne, odporne na pranie. Nawet po wielu praniach wyglądają tak samo dobrze, jak nowe. Choć kosztują nieco więcej niż standardowa odzież letnia, będą nam bezproblemowo służyły przez co najmniej kilka sezonów. Jest to więc wydatek, który na pewno się opłaca. Dużą zaletą koszulek UV jest również fakt, że są lekkie, przewiewne, pozwalają skórze oddychać. Nie pocimy się w nich, możemy więc komfortowo czuć się w nich nawet w czasie całodziennego noszenia. Koszulki UV dostępne są w wielu modelach, wzorach i fasonach do wyboru. Oprócz odzieży dla dorosłych, w dobrych sklepach sportowych znajdziemy również spory wybór ubranek dziecięcych. Koszulki UV mogą więc być doskonałą ochroną dla całej rodziny. Warto o nich pomyśleć nie tylko wtedy, gdy planujemy wakacje w ciepłych krajach, ale również jako odzież do noszenia na co dzień w ciepłe, słoneczne dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *