Podstawowe wyposażenie każdego kolarza

Podstawowe wyposażenie każdego kolarza

Wybór odpowiednich elementów garderoby uzależniony jest od wielu czynników. Również odzież sportowa rządzi się swoimi prawami. Pasjonaci kolarstwa szosowego doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że sport ten niejednokrotnie wiąże się z różnymi inwestycjami i pewnym nakładem finansowym. Zakup odpowiedniego roweru, solidnych butów, kasku zapewniającego bezpieczeństwo i dobrze dobranych okularów to tak naprawdę dopiero początek. Wraz z intensywnością naszych treningów i wzrostem zamiłowania musimy zwrócić uwagę także na odpowiednie elementy garderoby. Co się przyda? Zastanowimy się nad tym w dalszej części naszego tekstu.

Jak ubrać się na rower?

Rzecz jasna na postawione wyżej pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od kilku różnych czynników. Przede wszystkim powinniśmy uwzględnić warunki pogodowe. O ile zapaleni miłośnicy kolarstwa, którzy jeżdżą długie lata, doskonale radzą sobie z dostosowaniem ubioru do warunków atmosferycznych, o tyle początkujący kolarze mogą mieć z tym problem. Dodatkowo latem o wiele łatwiej jest nam się ubrać, gdy słońce rozpieszcza nas swoim ciepłem. Wtedy zazwyczaj zakładamy spodenki rowerowe, dobrze dobraną koszulkę kolarską, skarpety i niejednokrotnie czapeczkę pod kask. Problem pojawia się wtedy, gdy jesień powoli zaczyna gościć na dobre, a wraz z nią następne pory roku.

Spodenki rowerowe i koszulka z krótkim rękawem będą przydatne wtedy, kiedy na zewnątrz jest ciepło. Do pozostałych ubrań jest już kwestią indywidualną. Nie możemy zapominać o tym, by zapewnić sobie komfort jazdy, zadbać o nasze zdrowie i jednocześnie dobre samopoczucie. Dlatego jesienią, jak i zimą i wiosną, warto ubierać się warstwowo, czyli na tak zwaną cebulkę. Jeżeli założymy kilka cienkich warstw ubrań, zamiast jednej grube i, będziemy mogli swobodnie regulować temperaturę ciała. Wtedy też wystarczy zdjąć jedną warstwę lub nawet więcej. Pamiętajmy, że w koszulkach i bluzach kolarskich mamy dostępne dość pojemne kieszonki, dlatego z powodzeniem możemy przechowywać tam elementy garderoby. Oczywiście należy zwrócić uwagę na to, by nie doprowadzić do nadmiernego wychłodzenia organizmu. W trakcie ewentualnego postoju zawsze powinniśmy założyć coś na górę.

Bielizna rowerowa i inne dodatki

Same spodenki rowerowe, koszulka kolarska, ciepła bluza, czy inne elementy garderoby nie wystarczą. Wiele osób decyduję się także na zakup odpowiedniej bielizny termoaktywnej, która zdaje egzamin w chłodniejsze dni. Niejednokrotnie dodatkowo odzież kolarska zostaje wyposażona w specjalne wkładki antybakteryjne, dzięki czemu odprowadzenie potu i nadmiaru ciepła z naszego ciała będzie niezwykle komfortowe. Warto również zwrócić uwagę na to, by zainwestować w inne dodatki. Jazda na rowerze w standardowych, bawełnianych skarpetach byłaby wyjątkowo nieprzyjemna. Dlatego też pamiętajmy, że nasze stopy również się pocą zapewnić im wygodę jazdy. Inwestycja w odpowiednie skarpetki uchroni nas także przed ewentualnymi otarciami. Ponadto czapeczka kolarska przydatna będzie nie tylko i wyłącznie latem, gdyż wiosną, jesienią i zimą znajdziemy różnorodne warianty, odpowiednio dostosowany do pół roku i panujących warunków atmosferycznych. w chłodniejsze dni przydatne będą także rękawiczki, kamizelka chroniąca przed wiatrem i tak dalej.

Co ubrać na rower latem?

Kiedy cieszymy się upalnymi dniami, nasz organizm będzie płacił się znacznie szybciej niż zazwyczaj. Treningi mogą być naprawdę intensywne, dlatego też warto zainwestować w wysokiej jakości odzież kolarska, która zapewni nam komfort. Spodenki rowerowe pomogą nam zadbać o temperaturę ciała, a także nadmierna odprowadzenie pot. Koniecznie należy zwrócić uwagę na te posiadające wkładkę, a także ściągacze na dole nogawki. Dobrze dopasowana koszulka rowerowa wykonana z syntetycznych materiałów strzał w dziesiątkę w trakcie treningów latem. Dobrym wyposażeniem będą tutaj także oddychające skarpety rowerowe.

Podsumowanie

Dokonanie ostatecznego wyboru zawsze pozostaje kwestią indywidualną. Jednak warto zwrócić uwagę na modele wykonane z materiałów wysokiej jakości, mimo tego, przy jednokrotnym wiążą się one z większym nakładem finansowym. Jednak wybierając tego typu produkty, będziemy mieli pewność, posłużą nam one dłużej niż jeden sezon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *